28 Kas

Saç Neden Beyazlar?

Bildiğiniz gibi tüm canlılar , zaman içerisinde yaşlanırlar ve vücutlarındaki bazı değişiklikleri engelleyemezler. İnsanların ilerleyen yaşlarında derileri buruşmaya ve saçları beyazlamaya başlar. Bunun nedenini öğrenmeden önce biraz saç tellerinden bahsetsek iyi olur.

Saçımız iki bölümden oluşur gövde ve gök olarak. Gövde deriden saç ucuna kadar olan yere denilebilmektedir. Kök saçın çıktığı noktadır. Saçı besleyen ve renk veren maddeler burada oluşmaktadır. Saça rengini veren maddeye melanosit denir. Saç kökünde melanosit üretimi oldukça saçlarımız olan rengi ile uzamaya devam edebilir. Yirmili yaşlarımızı geride bırakırken melanosit üretimi azalmaya başlar. Üretim yavaşladıkça yeni çıkan saçlara renk verememeye başlar ve yeni saç tellerimiz beyaz çıkmaya başlar. Derimizde aynı şekilde, belirli bir yaştan itibaren vücut yeni hücreler üretmeyi bırakır. Hücre yenilenmesi yavaşladıkça deri buruşur ve saçlarda beyaz çıkmaya başlar.

Beyaz saç her zaman gizemli bir şey gibi olagelmiştir. Elbette, insanlar yaşlandıkça saçları beyazlar, herkes bunu bilir. Ama yakın zamana kadar kimse beyaz saçın neden yaşlanmanın yaygın bir “yan etkisi” olduğunu gerçekten anlaşılmıyordu. Beyaz saçın stres gibi sebepleri etrafında her türlü inanç bulunuyor.

Beyaz Saçlar Nasıl Kapatılabilir?
Beyaz saçlar asla koparılmamalıdır  Çünkü daha da artar,  beyaz saçlar için kalıcı boya veya diğer saç bakım ürünleri kullanılabilir Gölgelendirme ve balyaj uygulaması beyazları kapatabilir. Saçlardaki beyazlıkları kapatmak için rimel de kullanılabilir. Rimel beyaz saçların üzerinden geçirilir. Sarışın olanlar ise bir diş fırçasını fondötene batırabilir ve saç diplerine sürdükten sonra dikkatli bir şekilde fırçalama yapabilir.

Araştırmacılar Beyaz Saç Konusunda Anlaşamıyor
Beyaz saçın kaynakları hakkındaki bu kadar az şey bilmemizin sebeplerinden biri kimsenin onu gerçekten çözememiş olması. Ama şimdi genç ve yaşlanan görünmekle ilgilenen birçok insanla birlikte beyaz saçı keşfetmenin olur durumu epey ikna edici hale geliyor. İşte keşfedilenler:

Peroksit Hidrojen Saçı Beyazlatabilir
Yaşlandıkça saçınızdaki hidrojen miktarı artar. Çünkü (ister inanın ister inanmayın) peroksit   hidrojen vücudunuzda doğal olarak üretilir. Saçınızdaki seviyeler onu ürettiğinde normal saç renginizi bir güzel  açar ve sizi beyaz saçla bırakır.

Hidrojen Peroksit Neden Oluşur ve Saçı Beyazlatır
Vücudunuzda bir (katalaz)  yani enzim genelde hidrojen peroksiti parçalar. Ama yaşlandıkça vücudunuz   daha az hidrojen peroksit üreterek hidrojen peroksit fazlası bırakır.

Beyaz Saçı Geriye Döndürmek
Saçın neden beyazladığını  bildiğimize göre beyaz saç için “tedavi” ile  geliştirmek ihtimalleri daha olası hale geliyor. Hidrojen peroksidi parçalayan enzimlerin etkinliğini artırırken melanin (saça rengini veren pigmentindir) üretimini destekleyerek beyaz saç geçmişte bırakılabilir. Eğer yukarıda da belirtmiş olduğumuz hususları, dikkate alır ve bundan sonra ki, hayatınızda belirttiğimiz hususlara dikkat ederseniz, daha sağlıklı ve daha gösterişli saçlara sahip olabilirsiniz ve beyazlayan saçlarınızı geriye döndürebilirsiniz.