28 Kas

Saç Dökülmesi Engellenebilir Mi?

Saç dökülmesi günümüzde hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir. Hatta bazı durumlarda bu tarz saç dökülmeleri kontrole alınmadığı zamanlarda sonu kellik bile olabilir. Aşırı döküldüğü ve uzun sürdüğü zamanlarda ise bir uzmana gitmek gerekmektedir. Fakat, genellikle yaşanan saç dökülmeleri belirli nedenlerden dolayı kaynaklanır ve saç dökülmesi çözümleri vardır, engellenebilir.

Saç Dökülmesini Nasıl Engelleriz?

Saç dökülmesini engellemek aslında oldukça basit olduğu kadar sabırlı davranmanız gereken de bir iştir. İşte aşağıda saç dökülmenizi engellemek için yapmanız gereken bazı şeyler:

 1. Öncelikle tüketilen besinlere dikkat etmeliyiz. Vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketmeliyiz. Özellikle deniz ürünleri olmak üzere, sebze ve kırmızı eti de bolca tüketmeliyiz.
 2. A vitamini açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu tür besinler saç derisindeki sebum üretiminin dengelenmesine yardımcı olur.
 3. Omega 3 yağ asidi içeren keten tohumu da imkan olunduğu zaman tüketilmelidir.
 4. A gibi E vitamini de saç için etkili vitaminler arasındadır. Kan dolaşımını güçlendirir ve bu nedenle saç köklerinin güçlü kalmasına yardımcı olur.
 5. B vitamini de vücutta melanin üretimine yardımcı olur ve saç dökülmesini engeller.
 6. Zeytinyağı ya da hindistancevizi yağa saça sürülerek doğal yollarla saç bakım maskeleri yapılabilir.
 7. Yumurta ve bal ikilisi de unutulmamalı ve saç dökülmelerine çok iyi geldiği hatırlanmalıdır.
 8. Eski bir taktik olan fakat hala işe yarayan bir yöntem olan kına da saça uygulanabilir. Kına, saçı güçlendirir ve aynı zamanda saç köklerini besler.
 9. Saç dökülmelerine karşı en iyi gelen besinlerden bir tanesi de kesinlikle sarımsaktır. 3- 4 sarımsağı ezip suyunu çıkartarak saç derisine masaj yapılarak iyice yedirilir. Bunun yanında soğan ve zencefil suyuyla da karıştırılarak daha etkili bir maske olması sağlanabilir.
 10. Jöle sürülmemelidir. Jöle sürseniz bile aynı gün içerisinde saçın nefes alabilmesi için saçınızı yıkamanız gerekmektedir.
 11. Saçınızı kesinlikle sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su saçın kurumasına neden olmaktadır.

Bu Tarz Çözümler Saç Dökülmesinde İşe Yaramakta Mıdır?

Yazının başında da dediğimiz gibi saç dökülmelerinin kesinlikle çözümleri vardır. Yukarıda yazanları uyguladıktan sonra kesinlikle saç dökülmelerinizin önüne de geçmiş olacaksınız.