29 Nis

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda görülen ve kadın tipi saç dökülmesi olarakta bilenen “Alopesi” günümüzde birçok yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Alopesi genellikle 30 yaşların başında kendini göstermeye başlar ve 30 yaşından sonraki 10 yıllık süreçte daha belirgin bir hal alır. Alopesi genellikle başında üzerinde iki yanda bulunan seyrelme şeklinde ortaya çıkar. Bunda genetik yatkınlığın payı büyüktür, bu yatkınlık menopoz evresi ile birleşince ortaya istenmeyen durumların çıkması söz konusudur.

Genetik ve hormonel nedenlere bağlı olan dökülmelerin yanı sıra kadınlarda saç dökülmesine zemin hazırlayan birçok durumun varlığından söz etmek mümkündür. Kozmetik ürün kullanımı, erkek tipi saç dökülmesi, stres, doğum gibi durumlar bu zeminin oluşması için yeterli sebepler olarak gösterilebilir. Bu nedenlere bağlı olarak meydana gelen saç dökülmeleri tedavi edilebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç ekimi ile bu gibi sorunlar kozmetik olarak giderilebilmektedir. Bu konunun geçtiğimiz yıllara oranla daha popüler olmasını son yıllarda bu alanda yaşanan gelişmelere bağlayabiliriz. Daha önce kullanılan yöntemler ağrılı süreçleri beraberinde getirdiği için birçok kişi bu duruma daha mesafeli bakıyordu ancak günümüzde geliştirilen tekniklerle bu süreçlerin daha kolay ve sosyal yaşamdan kopartmayan özelliklere sahip olması kadınlarda saç ekiminin popülerlik kazanmasına neden olmuştur. Bu yüzden son günlerde kadınlarda saç ekimi yapılır mı sorusuna cevaben birçok yazı ile karşılaşmanız mümkündür.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimi, 4-6 saat süren ve ense kökünden alınan, dökülmemeye programlı kıl köklerinden alınarak yapılır. Burada önemli olan konu, operasyonu gerçekleştirecek doktorunun bu kıl köklerinin genetiğinde dökülmemeye programlı olup olmadığını belirleyebilecek kadar tecrübeli olup olmadığıdır ki, yanlış yapılacak olan kök seçimi sonrasında minyatürize olma ve buna bağlı olarak dökülme sorununu beraberinde getirecektir. Saçın seyrelmiş bölgelerine veya birçok kazaya bağlı olarak saçın çıkmayan bölgelerine bu işlem uygulanabilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi öncesinde dökülmenin kökeninde yatan patolojinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak bir tedavi sürecinin uygulanması gerekir. Kadınlarda saç ekimi alanında tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır.